Las Vegas

Najwyższa temperatura w Dolinie Śmierci – nowy rekord ciepła!

W sierpniu, jak doniosły automatyczne urządzenia pomiarowania temperatury, średnia temperatura w Dolinie Śmierci wyniosła aż 54,4 stopnie Celsjusza, stając się tym samym najgorętszym miejscem na ziemi.

NAJWYŻSZĄ TEMPERATURA ZMIERZONA ZA POMOCĄ NOWOCZESNYCH URZĄDZEŃ

Jak twierdzą naukowcy z amerykańskiej Narodowej Służby Meteorologicznej (National Weather Service) to najwyższa temperatura zmierzona za pomocą nowoczesnych urządzeń pomiarowych. Odczyt zarejestrowano o godzinie 15:41 w Furnace Creek Visitor Center w parku narodowym Death Valley za pomocą automatycznego systemu obserwacyjnego – elektronicznego termometru zamkniętego w zacienionym pudełku. Podejrzewać więc można, że temperatura w pełnym słońcu była jeszcze wyższa.

Gdzie jeszcze dokonywano w przeszłości rekordowych odczytów temperatur na świecie?

W 1913 roku inna stacja meteorologiczna oddalona o pół godziny drogi od tego miejsca zanotowała oficjalny rekord świata – 56,7 stopnia Celsjusza. Ale jego ważność została potem zakwestionowana, ponieważ burza piaskowa w tym czasie mogła wypaczyć odczyt.

Kolejną najwyższą temperaturę zanotowano w lipcu 1931 roku w Kebili w Tunezji – 55,0 stopni Celsjusza, jednak, dokładność instrumentów została ponownie zakwestionowana przez specjalistów.

W 2016 i 2017 roku stacje w Mitribah, Kuwejcie i Turbacie w Pakistanie odnotowały temperatury w wysokości 54 stopni Celsjusza. Po dokonaniu oceny przez Światową Organizację Meteorologiczną pomiar został obniżony o kilka ułamków stopnia.

Rekord upałów wynosił 58 stopni Celsjusza

Obecnie trwa weryfikacja pomiaru przez naukowców ze Światowej Organizacji Meteorologicznej z siedzibą w Genewie. Przez dziesięciolecia oficjalnie rekord upałów wynosił 58 stopni Celsjusza i został  odnotowany w 1922 roku w El Azizia, obecnie w Libii.

W sierpniu tego roku południowo-zachodnie Stany w USA borykały się z intensywną falą upałów, które wg naukowców będą coraz częstsze i mogą mieć coraz bardziej niebezpieczny charakter z powodu zmian klimatycznych spowodowanych przez ludzkość. Już sam fakt że na całym świecie, pięć najgorętszych lat w historii lat miało miejsce w ciągu ostatnich pięciu lat, nie napawa optymizmem…

Zgodnie z porozumieniem paryskim z 2015 roku państwa świata zobowiązały się do ograniczenia wzrostu temperatury do „znacznie poniżej” dwóch stopni Celsjusza, powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej, głównie poprzez znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Założenia te są kluczowe dla bezpieczeństwa życia na ziemi i zapobieganiu nieodwracalnego nagrzewania się planety.

Możesz również polubić…